МИГ-Раковски стяга Фестивал на селската кухня
- Детайли
- Категория: Раковски
Кухня-култура.Това е основната връзка, която трябва да се изгради след като се реализира проектът на МИГ-Раковски, който ще се прави съвместно с австрийската организация „Elsbeere Wienerald”.
Инициативата на българската и международната организация, която се финансира по мярка 421 от Програмата за развитие на селските райони е наречен а ”Вкусовете от вчера-валоризация на кулинарното наследство”. Чрез нея ще се организира фестивал на селската кухня. За да се случи това обаче, преди това екпертите и местната общност на територията на община Раковски ще направят проучване и изследване на културните аспекти, свързани с местната кулинария, принадлежащи единствено на устните предания. Председателят на УС на МИГ-Раковски Павел Гуджеров допълни, че наред с това ще се изгради и мрежа от производители, ресторантьори, които съвместно щепредадат на местните обичаите и хравите, криещи се в традиционните ястия за всяко едно населено място от територията на община Раковски.
Представители на австрийската организация ще посетят МИГ-Раковски в края на август тази година. А представителите от българска страна по проекта вече бяха на посещение в алпийската държава, където се запознаха с тамошната традиция в приготвянето на типични местни храни и връзката им с местния фолклор, които е различен от българския.
Освен този проект,който реализира самият МИГ-Раковски като неправителствена организация, като местна инициативна група, работеща по ПРСР и овластена да реализира стратегията за местни развитие, до този момент като „донор”,макар и със средства от Европа, МИГ-а е разписал общо 35 проекта до сега. Други 30 чакат да се одобрят от МЗХ и ДФ”Земеделие”.
Няколко проекта е стартирала и самата Община Раковски. Един от тях се касае за реконструкция на улица „Добри Чинтулов” в града. Другите са за ремонт на зрителната зала на читалището , популяризиране на културното наследство, като са закупени народни носии.
По-значимите и с обществено-полезна дейност подписани проекти са за рехабилитация на обществени и зелени площи, детска площадка на стойност около 28 000 лева, изработване на филм за 50-годишнината на град Раковски и няколко курса за земеделски и неземеделски дейности. По проект ще бъдат провеждани и семинари от Асоциация по екологично земеделие.
Местната инициативна група е помогнала и за разкриване на работни места и за развитието на икономиката на Общината. През тази година са подписани 5 договора в три населени места – Раковски, Чалъково и Белозем. Два от проектите са по мярка 121, за растениевъдна ферма и животновъден обект. Другите три са по мярка 313, за неземеделски дейности.
„С тези проекти имахме възможността да подпомогнем земеделските стопани, бизнеса и малките сдружения”, каза Павел Гуджеров – председател на УС на Местна инициативна група – Раковски и народен представител. Той е категоричен, че дейността на МИГ-овете трябва да продължи и пред новия програмен период. За целта МИГ-Раковски ще започне подготовка на Нова стратегия за местно развитие.