Творческата и дигитална дейност във времето на Изкуствения интелект

       Философско-исторически факултет на ПУ организира среща разговор с писателя-футурист Николай Пеев.  Срещата е резултат от въвеждането на компетентностния подход в дисциплините на Факултета. Студентите ще се запознаят с един от изявените български писатели-фантасти (автор на вече четири научно-фантастични романа), който е възпитаник на ПУ (завършил е Юридическия факултет) и е действащ адвокат-писател. В романите си Николай Пеев търси отговори на въпросите свързани със смисъла на днешния ден и неговото бъдеще, какво общество ще се роди от днешното в близките години, кои сме ние като личности и какъв е смисълът от постоянните промени… А това са въпроси, които са в основата на голяма част от изучаваните дисциплини във Философско-исторически факултет. Срещата ще се състои на 09.01.2025г. (четвъртък) от 10:30 часа, в зала „315“ (3-ти етаж, Ректорат)
На събитието ще се дискутират още актуални и съвременни теми като:

Read more ...

„Бюра за помощ“ от TEAMWORK 2 за борба със сексуалния тормоз на работното място

Screenshot 2024-11-18 at 17-38-52 Teamwork 2  Enhancing prevention and protection mechanisms of Sexual Harassment at the Workplace through capacity building and interagency collaborationКато част от мисията си за борба със сексуалния тормоз на работното място, проектът TEAMWORK2 създаде бюра за помощ във всяка страна партньор, включително Кипър, които ще продължат да изпълняват тази важна задача.

 

      Бюрата за помощ предоставят незабавна и безплатна подкрепа както на лица, които са преживели сексуален тормоз, така и на организации, които се стремят да създадат по-безопасна работна среда. По-конкретно те предлагат ценни услуги на местно и регионално равнище, като помагат на предприятията да разработват планове за превенция и да прилагат процедури за спазване на закона. Същевременно бюрата за помощ предоставят информация и насоки на жертвите, които търсят подкрепа и съвет относно следващите си стъпки.

     

БЮРО ЗА ПОМОЩ (HELPDESK) В БЪЛГАРИЯ - потърсете помощ и съвет по телефона от всяка точка на света и България!

Адрес: гр. Ямбол, ул. Димитър Благоев 1, ет. 3

Тел.: 0896 65 51 24

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

(работно време: 13:00-18:00 ч., понеделник до петък)
      Наред с бюрата за помощ, TEAMWORK2 предлага богат набор от свободно достъпни ресурси, като онлайн курсове, семинари за обучение, бизнес консултации и цифрова информационна платформа, чиято цел е да помогне на ръководителите на предприятия да придобият практически умения за разпознаване и справяне с неподходящо поведение на работното място.

 

      За повече информация относно TEAMWORK2 посетете страницата на проекта тук

     За TEAMWORK2

      TEAMWORK2, финансиран от Европейската комисия, е консорциум от 13 партньори от шест европейски държави, чиято цел е да насърчи равенството между половете и да създаде по-безопасни работни места, свободни от сексуален тормоз. От Кипър участват CARDET и Търговско-промишлената палата на Пафос, както и организации от други страни като , Ямболската търговска палата (България), Surt (Испания), Oxfam (Италия), KMOP (Гърция), IVEPE-SEV (Гърция), Adecco Training (Италия), Център за нови инициативи (Хърватия), CGIL Toscana (Италия), DAF (България), Съюз „Образование“ (България) и паневропейската мрежа Diesis (със седалище в Белгия).

Научна конференция по проект Жизнени преходи в трансформиращото се село се проведе през януари в Хисаря

271238401 662999798285587 9009112894928401430 nНаучната конференция обобщи свършената теренна работа по проекта досега. Всички участници представиха свои тематични доклади, които очертаха изследователските полета и изследователските интервенции, които всеки един от членовете на екипа е направил по време на теренните си проучвания. След всеки доклад модераторите оставиха достатъчно време за въпроси и дискусия. Тези дискусионни модули се превърнаха в генератор на нови идеи и научни хипотези, които ще бъдат обект на изследване през следващите етапи от развитието на проекта.

Read more ...

Проектът Жизнени преходи в трансформиращото се село навлиза в етапа на създаване на научен сборник

 123435  Учените от Философско-исторически факултет на Пловдивски университет, участващи в проекта, посветен на трансформиращото се село ни предоставиха своите резюмета на научните статии, които ще включат в своя сборник. Представяме ви част от тях. Темите са повече от интригуващи:

Трансформация на хората и местата: селото като екосистема

"Вниманието се насочва към селото като екосистема, която включва определени биофизични свойства, живиорганизми, различни от човека, променени или засегнати пряко или косвено от хората. Екосистемата съдържа различни екосистемни услуги, сред които тук се обръща специално внимание на културните, тъй като местните общности се явяват не само техни основни потребители, но и техни създатели. Представят се наблюдения от Ивайловградско, Разложко и Петричко. Трансформациите в социалния и биологичния свят се коментират през домашните градини. Проследяват се промени в растителния състав на градината и в знанието за отглеждането и преработката на растителни продукти.
Открояват се процеси на оценностяване на биокултурни ресурси. Представят се предприемачески инициативи. Една от възможните посоки при изследване на промените в селото представя концептуализирането му като биокултурен многофункционален пейзаж."

Резюме-тийзър на статията на Валентина Ганева-Райчева - Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей – Българска академия на науките. Очаквайте пълната статия скоро в специализираното издание по прокта!

Read more ...

Трансформиращото се село посети Ивайловград!

  54321   В периода 22-26 юли 2020 г. екипът ни посети гр. Ивайловград и 8 села в района. В продължение на 5 дена дискутирахме изследователски терени и въпроси на всеки член от екипа и успяхме да посетим селата Камилски дол, Покрован, Хухла, Свирачи, Мандрица, Долно Луково, Славеево и Ламбух. В Ивайловград се срещнахме с кмета на града - Диана Овчарова и зам. кмета Светла Моллова, които ни въведоха каква е ситуацията в общината. Успяхме да се потопим в занаятчийското майсторство на местна таханджийница - там майсторите наследници отделиха време да ни разкажат за технологията по отглеждане на местен сорт сусам и произвеждането на сусамов тахан като семеен бизнес. Във всички други села осъществихме срещи с кметските наместници. В Камилски дол ни посрещна Анушка Георгиева, която ни представи местата топос в селото, разказа ни за историята на селото и за младите пенсионери, които го променят.

Read more ...